Tiny House konutta yeni akım

Tiny House modeliyle ev hakkında bildiklerinizi unutun. Şehri yaşamının yol açtığı sorunlar ve çevreyi tahrip eden yapılaşmaya karşı oluşan tepki küçük ev (tiny house) akımını ortaya çıkardı. Evde minimalizm olarak da ifade edilen Tiny House akımın temel amacı yaşam için yeterli olacak kadar çok küçük evler edinmek.  İnşa edilen bu küçük evlerle yapılaşmanın çevreye olan zararını en aza indirmek en önemli hedef.

 

Tiny House ev fikrinin ortaya çıkmasını kolaylaştıran etkenin Sarah Susanka’nın The Not So Big House (Çok Büyük Olmayan Ev) kitabının olduğu tahmin ediliyor. 2007 yılında yayınlanan bu kitabın temel fikri insanın devasa büyüklükteki konutlar yerine ihtiyacına göre kullanacağı bir evinin olması yeterlidir. Tiny House modelleriyle mali bütçenizi zorlamadan daha az masrafla aileniz için fonksiyonel kullanımda bir eve sahip olabilirsiniz. Aslında her metrekaresini kullandığınız küçük bir ev birçok alanının kullanmadığınız devasa büyüklükteki bir eve göre insana daha çok mutluluk verir. Tiny House içerisinde insan olduğunuzu hissedersiniz, ailenizle daha yakın olarak duygusal bağlarınızı daha da güçlendirirsiniz.

Tiny House nedir?

Yukarıda minimal özellikte küçük ev akımının bulunduğunu belirtmiştik. Bu akımın taleplerine özel prefabrik yapı sektörü özel evler geliştirdi. Tiny House genel olarak büyüklüğü 10 ila 30 m2 aralığında değişen sabit veya taşınabilir tekerlekli evlere verilen addır. Tekerlekli Evler günümüz insanlarınca daha fazla ilgi görmektedir. Bunun temel nedeni modern şehir yaşamında trafik, gürültü, iç içe yaşam gibi sorunlardan uzaklaşma arzusudur. İşi gereği şehir hayatından kopamayan modern insan tatil zamanlarını ve hafta sonlarını tekerlekli evleri tercih ederek önemli bir fırsata çevirmektedir. Tekerlekli ev modelini doğada kendini rahat hissettiği bir alana yerleştirerek şehrin boğucu ve gürültüsünden dilediği zaman uzaklaşabilmektedir. Kendisi ve ailesi için doğanın güzelliklerle dolu sessizliğinde hem tatil hem de dinlenme fırsatı yakalamaktadır.

 

Evin de ötesinde tiny house tekerlekli ev bir yaşam biçimidir aynı zamanda. Aileyi birleştirir, tüm alanlarının tam kullanılabilirliğiyle insana mutluluk verir. İhtiyacınıza özel büyüklükteki bungalov ev tarzı bu minik evlerin temizliği de oldukça kolaydır. Bu durum temizlik tutkunları için ayrı bir mutluluk kaynağıdır. Her zaman temizlik kısa zamanda tamamlanır dinlenme ve etkinliklere daima daha fazla süre ayrılır. Son dönemde tüm dünyada büyük ilgi gören tiny house modelleri küçük ama kullanışlı mekanlar sunar. Tekerlekli ev modelleri farklı tasarım ve boyutlarda zevkinize özel hazırlanabilmektedir.

 

 

Tiny House fiyatları ne kadar?

Prefabrik yapı sektöründe çoğunlukla 1+1 tiny house modelinde içerisinde mutfak ve banyo - tuvaleti de yer alan çok farklı evler üretilmektedir. Tiny house fiyatları farklı modellerle beraber ilave donanım tercihlerine göre değişiklik göstermektedir. Yenilikçi modelleri inceleyerek hayalinizdeki küçük eve bütçenize özel Tiny house fiyatlarıyla sahip olmanız çok kolay. Tekerlekli ev fiyatları da tercih edilen ekipman tercihine göre değişiklik göstermektedir.

 

Tiny House yasal mı?

Tiny house üretici firmalar tekerlekli ev modeline uygun farklı tasarımlarda evler imal ederek kullanıma sunmaktadır. ‘Tiny house yasal mı?’, ‘İmar izni gerektirir mi?’ tarzı sorular doğal olarak merak edilmektedir. Sabit tasarıma sahip olmayan tiny house yasal olarak imar iznine tabi değildir. Tekerlekli araç olduğundan Karayolları yönetmeliklerine tabidir. Karayolları araç kurallarına uygun tiny house modelleri imar izni gerektirmeden sahip olduğunuz arsaya park edilerek kullanılabilir.

 

Tiny House Türkiye nerede kullanılabilir?

Tiny House modeliyle yapılan evler Türkiye’nin her bölgesinde her ilinde kullanılabilir. Dilerseniz İstanbul’un yeşillikler içerisindeki Şile’nin safiye yerlerinde veya Karadenizde bir yaylada kullanabilirsiniz. Muğla’da deniz, Burdur ve Van’da göl manzarası, Rize veya Sivas’ta yayla, Ağrı Dağı’nın eteği veya Kapadokya’da yanınızda. Tiny House olmak istediğiniz her yerde sizinle ve size özel.

 

Yapı güvenliğiyle tiny house, deprem riskiyle karşı karşıya kalan ülkemiz için depreme güvenli ev modeli olarak da kullanılabilmektedir. Pandemi dönemlerinde sağlığın korunmasında önemli bir işlev görür.

 

Tiny House ev sahibi olmanın en kolay yolu

Modern yenilikçi tasarımlarla üretilen Tiny House modeli ile ev sahibi olmak çok kolay. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde etkisini hissettiren 2008 ekonomik krizi insanları alternatif ev arayışına yöneltti. Çok sayıda insan bu dönemde Tiny House fiyatlarının cazipliğiyle ekonomik bütçelerle fonksiyonel kullanımda pratik ev sahibi oldu. Çünkü mobil ev fiyatlarıyla doğa içinde kendi arsası veya bahçesinde ev sahibi olmak isteyenlere büyük kolaylık sunuyor.

 

Tiny House çevre dostu ev modeli

Tiny House minimize edilmiş modüler ev modeliyle çok az yapı malzemesine ihtiyaç duyar. Tiny house üretici firmalar doğal çevrenin korunması için evin malzeme seçiminde dönüştürülebilir malzemeleri özellikle tercih etmektedirler.

Sosyal Medya'da Karmod

Bizi
arayın

E-mail