Bayburt ve Giresun Alucra Sosyal Konut Projesi

Bayburt ve Giresun Alucra Sosyal Konut Projesi

Yüzleri güldüren sağlıklı evler

Gerek kamu kurumlarının gerekse özel sektörün sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştirmeyi planladıkları sosyal konut projeleri için en ideal yapı sistemi prefabrik ev modelidir. Prefabrik hazır evler kalıcı sosyal konutlar için çok kısa sürelerde kurulum yapılabiliyor oluşu ve sağladığı ekonomik çözümüyle en ideal ve en çok tercih gören yapı sistemi arasında yer alıyor.

Prefabrik evler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) bünyesinde yürütülen kamu projeleriyle özel sektör ve hayırseverlerin yapacakları sosyal yardımlarda uzun ömürlü sistemi, kar – yağmur gibi iklim şartlarında bile hızlı kurulabilir özelliği ile öne çıkıyor.

İşte bu önemli projelerden biri de Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nün ‘Aile Yardımları’ içerisinde projelendirilen ‘Barınma Yardımları’ kapsamında Bayburt ve Giresun Alucra’nın farklı köylerinde kurularak tamamlanan prefabrik konut projesidir. Bu illerimizde farklı köylerde yaşayan dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için hazırlanan toplam 39 konut aynı ay içerisinde kurlum yapılarak kullanıma hazır hale getirildi. Bu anlamlı köy evi projeleri Bayburt ilimizde 16 adet, Giresun ilimizin Alucra ilçesinde de 23 adet olarak farklı köylerde Karmod ekiplerimizce kurulum yapıldı. Her bir evimiz 2 odası, 1 salonu, wc ve banyosuyla ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürdü. 55 metrekare büyüklükteki bu şirin evler onlara sağlıklı şartlarda barınma ortamı sundu.

 

Prefabrik evlerin avantajları

Yapı sistemi nedeniyle çelik konstrüksiyon ev olarak ta anılan prefabrik ev klasik yapı modellerine göre çok fazla öne çıkan üstünlüğe sahiptir. Bu evlerin ana taşıyıcı sistemi paslanmaz ve korozyona uğramaz hafif çelik malzemeden oluştuğundan yapı güvenliği açısından deprem gibi etkenlere karşı oldukça dayanımlıdır. Panel sistem duvarlarıyla lasik tuğla binalara göre üç kat daha fazla ısı izolasyonuna sahiptir.

 

Hafi çelik yapı sistemiyle hazırlanan konutların ön üretimleri bant üretim sistemiyle modern tesislerde çok kısa sürelerde gerçekleştirildiğinden kurulum sahasında kolaylıkla montajlanarak bir kaç gün içerisinde kullanıma sunulabilmektedir.

Konutu oluşturan duvar panelleri, çatı sistemi ve örtüsü, kapılar, pencereler, ana giriş çelik kapı gibi birleşenler tamamen fabrika bant sisteminde önceden hazırlanmaktadır. Yine evde kullanılan proje kapsamında ihtiyaç duyulan elektrik kabloları, sigorta sistemi, tercih edilen aydınlatma armatürleri, anahtar ve prizler, güvenli elektrik bağlantı klips ve ekipmanları ile sıhhi ve atık su tesisat malzemeleriyle bağlantı ekipmanları, lavabolar, tuvalet üniteleri, musluk ve bataryalar kurulum yerine paket olarak hazır halde sevk edilmektedir. Türkiye’nin hangi bölgesinde hangi ilinde olursa olsun evi oluşturan malzemeleri taşıyan aracın ulaşmasıyla sahada Karmod ekipleri aynı anda hazır bulunmaktadır. Böylece aracın geldiği gün montaj da start almaktadır. Karmod kurulum uzmanlarının montaja başlamasıyla yapı büyüklüğüne göre ortalama 2 ila 10 gün aralığında bina kurulumu tamamlanmaktadır. Örneğin Bayburt ve Alucra’da ekiplerimizin kurulumunu gerçekleştirdiği bu sosyal sorumluluk projesindeki 55 metrekarelik evler 3 kişilik Karmod kurulum ekibiyle 2 günde kurulum gerçekleştirildi. Bu kurulum avantajı oldukça büyük kolaylık. Çünkü Anadolu’da kırsal kesimde usta bulamaması sorunu düşünüldüğünde başka ustalara gereksinim duyulmadan evin kısa sürede kurulum yapılabiliyor oluşu oldukça sevindirici.

 

Hem güvenli hem de yüksek yalıtımlı prefabrik evlerin bakımları da çok kolay. Boya gibi standart bakımlarının düzenli olarak yapılması durumunda hazır evler 50 yılı aşkın süre güvenle kullanılabilmektedir.

 

Çevresel değerler açısından değerlendirdiğimizde prefabrik hafif çelik ev çevreye dost yapı sınıfında yer almaktadır. Tamamen dönüştürülebilir veya yeniden kullanılabilir yapı birleşenleriyle bu evler çevreye zarar veren malzeme içermez.

Sosyal Medya'da Karmod

Bizi
arayın

E-mail