3. Havaalanı Şantiye Mobilizasyon Projesi

3. Havaalanı Şantiye Mobilizasyon Projesi

Tamamlandığında dünyanın en büyük havaalanı olacak İstanbul’un 3. Havaalanının temelinde Karmod var. 10,2 milyar avroluk yatırım bütçesi ve yıllık 150 milyon yolcu kapasitesi ile dev projenin temel hafriyatında çalışacak işçi ve teknik ekibin konaklayacağı şantiye kompleksini Karmod tamamlayarak teslim etti.
Toplam bin 810 metrekare yapıdan oluşan şantiye binaları havaalanı projesinin ilk işçi kompleksi olma özelliği taşıyor. Yönetim ofisi, teknik ofis, yemekhane, yatakhane, kantin, mimar ve mühendis ofisleri, çamaşırhane, wc duş ünitesi ve depo gibi alanların yer aldığı şantiye yapılarında prefabrik ve konteyner yapı modeli uygulandı.
Yönetim ofisinin yapımında modern tasarımla prefabrik yapı sistemi uygulandı. 300 kişinin aynı anda yemek yiyebileceği şekilde planlanan yemekhane yapısında ise sac strafor ve sac izoleli prefabrik yapı sistemi tercih edildi. İki katlı ve 324 yatak kapasiteli planlanan yatakhane yapısında ise Karmod’un gözde ürünü yeni nesil konteyner teknolojisi kullanıldı.
Bir bakışta İstanbul'un 3. Havalimanı
İstanbul'un 3. havalimanı Karadeniz sahilinde Göktürk -Arnavutköy - Çatalca'nin birleşim noktasında yer alan Akpınar ve Yeniköy yerleşim birimleri arasına yapılıyor. Yeşilköy Atatürk Havaalanı ile kuş uçuşu mesafesi 35km.Projede her birinden saatte 19 kalkış veya inişin yapılabileceği 6 pist yer alıyor. Her biri 4 km uzunluğu bulan 4 adet pist Karadeniz'e paralel, 2 adeti ise dik olarak uzanacak. Havaalanına F kodlu dünyanın en büyük yolcu uçakları olan Boing 747-800 ve airbus A380 iniş kalkış yapabilecek.

Sosyal Medya'da Karmod