Bitlis'te 10 Çelik Konstrüksiyon Okul Projesi

Elazığ Deprem Konteyner Evleri
Bitlis Geneli Köylerde 10 Adet Köy Okulu Projesi - Bitlis, Türkiye

 

Kullanım Amacı:  Köy İlkokulu
Yapı Modeli:  Prefabrik Yapı
Yapı Adeti:

 10

Toplam Metraj:  8 Adet 2 Derslik + 1 Lojman / 2 Adet 1 Derslik + 1 Lojman 
Proje Yılı:  2010
Tamamlanma Süresi:  75 gün
 

 

Karmod, Bitlis’in muhtelif ilçelerinde yapılan 10 adet prefabrik okulu tamamlayarak teslim etti. Bitlis Milli Eğitim Müdürlüğü’nce yaptırılan prefabrik okullar Merkeze Bağlı Üçkardeş köyü ile, Mutki, Hizan, Adilcevaz ve Güroymak ilçelerine ait muhtelif köylere kuruldu.

 

Yeni prefabrik okul yapılan köyler şöyle sıralanıyır; Mutki ilçesine bağlı Çatalerik ve Çatalsöğüt köyleri, Merkeze Bağlı Üçkardeş köyü, Hizan ilçesine bağlı Gayda ve Sürücüler köyleriyle Ağlak mezrasına, Adilcevaz ilçesine bağlı Esenkıyı köyü, Güroymak ilçesine bağlı Işıklı, Gedikli ve Kekliktepe köylerine Karmod tarafından kuruldu.

 

Prefabrik okullar köylerdeki ortalama mevcut öğrenci sayısına göre projelendirildiN. Projede köylerde yaşanabilecek konut bulamama sorunu dikkate alınarak öğretmen lojmanı da düşünülerek yer verildi. Karmod tarafından yapımı ve montajı tamamlanarak teslim edilen okulların iki adeti 2 derslik ve 1 lojmandan oluşuyor. Diğer sekiz adet okul binası ise 1 derslik ve 1 lojmandan oluşuyor. Uzun ömürlü kullanımda özelliğinde inşa edilen Karmod prefabrik köy okulları bölgede yaşanan ağır kış koşulları düşünülerek 40 derece soğuğa dayanıklı özellikte projelendirilerek üretildi.

 

Afet ve orman köylerindeki okul sorunu prefabrik okullarla aşılıyor

Bitlis genelinde bulunan farklı köylere inşa edilen prefabrik köy okulları inşaat şartlarının zor olduğu köylerdeki okul açığının kapatılmasına büyük katkı sağladı. Okulların kurulum yapıldığı bu köyler afet ve orman köylerinden oluşması nedeniyle betonarme gibi klasik yöntemlerle inşaat yapmak son derece güç. Bu nedenle ön üretime sahip yerinde kurulum yapılabilen prefabrik okullar sorunun çözümünü son derece kolaylaştırdı. Ekiplerimiz her bir köyde 2 derslik ve 1 öğretmen lojmanı bulunan okulları sadece 5-6 gün gibi kısa bir sürede kurulum yaparak köyleri okulla buluşturdu. Bu güzel projeyle Bitlis ilimizin 10 ayrı köyünü kısa sürede okulla buluşturmuş olduk. Okullar en az 40 yıl boyunca köylerde yeni nesillerin eğitimine büyük katkı sağlayacak.

Sosyal Medya'da Karmod

Bizi
arayın

E-mail