Çiftlik Evleri Projesi, Uzunoba Su Anbarı, Babek – Nahçıvan

Çiftlik Evleri Projesi, Uzunoba Su Anbarı, Babek – Nahçıvan

 

 Kullanım Amacı:  Çiftlik Evleri
 Yapı Modeli:  Prefabrik Panel Sistem
 Yapı Adeti:  30 Adet Müstakil Konut
 Toplam Metraj:  1.500 m2
 Proje Yılı:  2022
 Tamamlanma Süresi:  55 gün

 

Azerbaycan’a Bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nde Konut Projesi

Nahçıvan’nın Babek ilçesi Uzunoba Barajı yakınında inşa edilen konutlar çiftlik evleri olarak kullanılacak. Sağlıklı gıda tedarik kanallarının her geçen yıl daraldığı Dünyamızda proje kapsamında inşa edilen konutlar önemli bir işleve sahip olacak. Sulama barajına yakın bölgede inşa edilmeye başlanan evler tarımsal üretimin özendirilerek artırılmasına büyük katkı sağlayacak.

 

Uzun ömürlü prefabrik konut modelinin kullanıldığı proje kapsamındaki evlerin üretimi Karmod modern tesislerinde 10 gün gibi kısa bir sürede gerçekleştirildi. Ön üretimi gerçekleştirilen konutlar karayolu taşımacılığı ile Nahçıvan’a sevk edildi. İyi bir organizasyonla ortalama her gün bir konutun kurulumunun gerçekleştirildiği prefabrik evler 30 gün gibi kısa bir zamanda tamamlandı. Prefabrik evlerin kurulumu Uzunoba Barajı çevresinde bulunan 20 hektarlık alanda gerçekleştirildi. Konut alanları 800 m2’lik arsalara bölünerek inşa edildi. Proje tamamlandığında bölgede tamamı çiftçilerin kullanımına özel 193 çiftlik evinin kurulumu gerçekleştirilmiş olacak. İlk etapta 30 çiftçi aile için güvenli konutlar hazırlanmış oldu.

 

Konut projesi Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu'nun kararıyla gerçekleştirildi. Bakanlar Kurulu kararında şehirlerde ve yerleşim yerlerinde yaşayan nüfusun rekreasyonunu etkin bir şekilde organize etmek, yeşilliği artırmak, ekolojik koşulları iyileştirmek için tarım bahçelerinin oluşturulması ve kullanılmasının amaçlandığı vurgulandı.

 

Arazilerin tahsis edildiği vatandaşlara yönelik, araziyi amacına uygun olarak kullanma, yasaklanmış bitkiler hariç olmak üzere tarım ürünleri yetiştirme, su kaynaklarını arazinin ihtiyacına göre kullanma şartına da vurgu yapıldı.

 

Meyve bahçelerinin kurulacağı arazide ilk etapta 30 adet prefabrik evin kurulumu yapıldı. Böylece tahsis edilen proje alanına 10 adet 2 odalı 47 m2 ve 5 adet 3 odalı 52 m2 prefabrik ev inşa edildi. Her ev için ayrılan arazi çitle çevrilerek çevre düzenlemesi yapıldı. Bölgede su, kanalizasyon ve elektrikle beraber yol alt yapısı tamamlandı.

Sosyal Medya'da Karmod

Bizi
arayın

E-mail