Dünya'nın en büyük Prefabrik kentini Irak'ta kurduk

Dünya'nın en büyük Prefabrik kentini Irak'ta kurduk

Karmod olarak büyüklüğü ile ses getiren önemli projelerden birine daha imza attık. Irak’ta 1884 konutluk dev prefabrik kenti 7 ay gibi kısa bir sürede tamamlama başarısı gösterdik. Proje büyüklüğü ile tek seferde tamamlanan dünyanın en büyük prefabrik toplu konut projesi oldu.

158.000 m2 kapalı alan büyüklüğüne sahip bu dev projede 15.000 m2’de sosyal tetis yapıları bulunuyor. Proje kapsamında Başkent Bağdat ve Kut şehirlerinde kurulan konutlarda 10 bine yakın insan yaşıyor.İkiz planda 84 metrekare standar planda hazırlanan prefabrik evlerin 1600 adeti Bağdat’ta, 284 adeti ise Kut şehrinde kurulum yapıldı. Sosyal tesis yapıları arasında belediye hizmet binası, spor salonu, içerisinde marketlerin de yer aldığı avm (alışveriş merkezi) gibi yapılar bulunuyor.

Toplu konut projeleri için en cazip yapı modeli

Prefabrik yapı modeli özelilikle yatay mimari konseptindeki müstakil toplu konut projeleri için gerek üretim, gerek kurulum ve gerekse konut maliyetleri açısından çok cazip avantajlara sahip. Kaynaksız vidalı teknoloji kullanımıyla çelik konstrüksiyon ev sistemiyle bant hattında üretilen hazır evler çok hızlı üretim imkanı sunmaktadır. Irak toplu konut proje örneğinde olduğu gibi 10 bin kişinin yaşayacağı bir konut projesi 7 ay gibi kısa bir sürede hazırlanabilmektedir. Prefabrik yapının aynı şekilde kurulumu da çok hızlı ilerlemektedir. Geçmeli vidalı sistemiyle prefabrik ev plan büyüklüğüne göre ortalama 3 kişilik bir ekiple 2 ila 4 günlük kısa bir zaman diliminde kurulum yapılabilmektedir. Konut açığının en ideal zamanda hızla kapatılması ve konut arzının artırılarak konut fiyatlarının dengelenmesi için prefabrik yapı sistemi tavsiye edilebilecek en iyi modeldir. Geleneksel mimarinin modern tarzla yorumlandığı göz alıcı tasarımların üretimine kolaylık sunan prefabrik yapı tercihi son dönemde gündemde olan yatay mimari konseptindeki konut projeleri için son derece uygun modeldir.

Yüksek yapı güvenliği

Prefabrik çelik konstrüksiyon ev ana taşıyıcılarındaki paslanmaz çelik sistemiyle binayı statik değerler açısından son derece güvenli kılmaktadır. Deprem, patlama gibi olumsuz koşullara karşı yapı güvenliği ile öne çıkmaktadır. Yapının çatı sisteminde de çelik konstrüksiyon sistem tercih edilmiş olup uzun yıllar güvenli kullanım imkanı sunmaktadır.

Kentsel dönüşümde prefabrik ev avantajı

Üretim tarzının yeni tasarım konseptelirinin üretimine kolaylık sunduğu prefabrik yapı sistemiyle kentsel dönüşüm projeleri hedeflenenden çok daha kısa sürelerde hızla tamamlanabilmektedir. Özellikle ülkemizin deprem gerçeği göz önüne alındığında deprem bölgelerindeki konutların dönüşümü için büyük kolaylık sağlamaktadır. Çelik konstrüksiyon sistemle güvenli evler günlerle ifade edilen zaman diliminde kolaylıkla hazır hale getirilebilmektedir. Yine baraj projeleri için ülkemizde sıkça yaşanan yerleşim yeri (ilçe veya köy) taşımaları için hazırlanan köy ev projeleri prefabrik ev modeli en hızlı çözüm sunuyor. Uzmanlarca belirlenen yerde yeni yerleşim alanları kolaylıkla planlanarak ev kurulumları bu sistemle hızla ilerletilebilmektedir.

Prefabrik yapıda yapı güvenliği denetimi, montaj kontrolü, proje uygunluk gibi gerekli kontrollerin yapılması da yapı sistemince sağlanan kalite kontrollü standart üretim imkanlarıyla son derece kolay ve raporlanabilir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Yalıtımıyla enerji dostu ve çevreci

Karmod prefabrik evlerde kullanılan izoleli duvar panelleri ve çatı sistemiyle klasik ev modellerine göre iki katına varan oranlarda enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Mekanik tüm iklimlendirme uygulamaları yapı modelinde kolaylıkla uygulanabilmektedir. Türkiye’nin her bölgesi dikkate alındığında 4 mevsim yaz veya kış evlerin enerji sarfiyatı minimum düzeyde gerçekleşmektedir. Karmod evlerin üretiminde kullanılan tüm malzemeler dönüşümlü veya yeniden kullanılabilir özeliğikleriyle çevre dostudur.

Sosyal Medya'da Karmod

Bizi
arayın

E-mail