Pandemi hastanesi

Günümüz dünyasında insan sağlığını korumanın öncekinden çok daha önemli olduğu yeni bir döneme girdik. İlk kez 2019 yılının Aralık ayında Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Covid19 salgın hastalık kısa sürede tüm dünyayı sardı. İletişim araçlarının yaygınlaşmasıyla adeta global bir köye dönüşen dünyamız ilk kez alışılmışın dışında bu çapta tehlikeli bir hastalık salgınıyla karşı karşıya kalmış oldu. Öyle ki günümüzde dünyanın bir ucundan diğer bir ucuna gün geçmeden en uzun mesafeyi bile 13-15 saatte alınabiliyor. Bu durum geçmişte sadece çıktığı bölgeyi etkileyen salgın hastalığın kısa sürede tüm dünyayı sarması anlamına geliyor.

 

Corona Pandemisiyle anlamış olduk ki dünyamızın bu tarz tehlikelere karşı sanıldığının aksine hiç de güvenli olmadığını ortaya koymuş oldu. İlk aşamada direk solunum yollarını hedef alan Covid19 bulaşına karşı büyük bilinen ülkelerin sağlık sistemlerinin yetersizliği ortaya çıktı adeta çöktü. Kuru öksürük, ateş, halsizlik, eklem ağrısı, boğaz ağrısı, solunum sıkıntıları gibi belirtilerle insanı boğan ve insandan insana hızlı bir şekilde yayılan Covid19 bulaşına karşı alınabilecek önlemler olmalıydı mutlaka.

Maske, fiziki ve sosyal mesafe, izolasyon gibi koruma tedbirlerinin yanı sıra en önemli yatırımın sağlık tesis binalarına olması gerektiğini ülkeler fark etti. Çok kısa sürelerde uzun yıllar bu tarz salgınlarla mücadelede önemli hizmet verecek Pandemi hastanelerinin oluşturulması ülkelerin acil sağlık yatırım gündemlerine alındı. İlk olarak hastalığın baş gösterdiği Çin’de Prefabrik Yapı modeliyle kısa sürede 1000 yataklı hastane kuruldu. Hastalık riskini hızlı tespit eden ve buna göre planlamalarını yapan Türkiye hastane yapı projelerinde aldığı hızlı kararlarla adından en çok söz ettiren ülke oldu. Şöyle ki bir haftalık kısa bir karar sürecinde her biri 1008’er odalı ve yatak kapasiteli 2 ayrı Prefabrik Pandemi Hastanesi’nin temeli 9 Nisan 2019’da atılmış oldu. Hastanelerin inşasında Prefabrik Yapı Sisteminin avantajlarından sonuna kadar yararlanılarak akıllıca bir hamle yapıldı. Başka hiç bir yapı modeliyle bu kadar hızlı ve kısa sürede tamamlanamayacak hastane projeleri 45 gün gibi rekor bir sürede tamamlanarak hizmete sunuldu. Bu iki önemli projede Türk Prefabrik Yapı Sektörü önemli bir sınavdan başarıyla çıkarak  ülkeye iki önemli Pandemi Sahra Hastanesinin kazandırılmasında başrol oynadı.

 

 

29 ve 31 Mayıs tarihlerinde resmi açılışları gerçekleştirilerek hizmete alınan bu hastanelere yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybeden ve "Hocaların hocası" olarak da anılan Prof. Dr. Murat Dilmener ile Prof. Dr. Feriha Öz'ün isimler verildi. İstanbul Yeşilköy’de havaalanının içine inşa edilen Prefabrik Hastanenin adı ‘Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’ olarak diğeri ise yine Sarıgazi askeri havaalanının yanı başında Sancaktepe ilçesinde ‘Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi‘ adıyla hizmet vermeye başladı.

 

Prefabrik yapı modeliyle inşa edilen uzun ömürlü kullanım standartlarındaki her iki sağlık merkezinde, ameliyathaneleri, MR, triyaj odaları, laboratuvarları, anjiyo ile ekoları ve ultrasonlarıyla tam teşekküllü bir hastane altyapısına sahip. Bu iki önemli Pandemi Hastanesinde 500 araçlık otopark, 16 ameliyathane, 36'sı diyaliz ve yoğun bakım altyapısına sahip 576 banyolu hasta yatak odası, 36'sı diyaliz hasta altyapısına sahip 432 yoğun bakım yatağı, 36 acil müşahede yatağı, 8 triyaj, 2 CRP, 4 tomografi, 4 MR, 2 x-ray odası bulunuyor.

 

Sağlık Turizmi Hastaneleri

Pandemi dönemindeki acil sağlık binası ihtiyacını karşılamak amacıyla hazırlanan prefabrik pandemi hastaneleri salgın tehlikesinin olmadığı dönemlerde önemli bir işleve daha sahip. Bu tam teşekküllü hastaneler normal dönemde Sağlık Turizmi Hastaneleri olarak hizmet vererek ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Dünyanın hangi ülkesinden gelirse gelsin hastane yanındaki havalimanına inen uçaktan ambulansla alınan hastanın tetkiklerine hemen başlanabiliyor. Sağlık turizmine yönelik hastane hizmetlerinde Tıp Turizmi alanında tedavi ve ameliyat hizmetleri verilmektedir. Genellikle ülkelerinde yüksek teknolojili sağlık hizmetleri ve profesyonel hekim başta olmak üzere insan kaynaklarının azlığı veya yokluğu gibi temel nedenlerle sağlık turizmi hareket kazanmaktadır. Bu nedenlere sağlık hizmetlerinin kendi ülkesinde pahalı oluşu, daha kaliteli hizmet alma talebi, bilinmesini arzu etmeyerek gizli kalmasını istediği estetik cerrahi amaliyatları gibi nedenleri de ekleyebiliriz. Bu hastaların aynı zamanda tedavi oldukları ülkede tatillerini geçirme istekleri de talebi oluşturmaktadır. Sağlık Turizmi kapsamındaki modern hastanelerde verilen genel sağlık hizmetleri arasında lazer göz ameliyatları, estetik cerrahi hizmeti, protez gibi ortopedi ameliyatları, kalp damar cerrahisi ameliyatları gibi çok sayıda hizmet alanı yer alıyor. Bu hizmetlerin sunumuyla beraber hastaların kendi evinde gibi konaklayacağı sosyal tesisler prefabrik modeliyle hızlı şekilde güvenle kurulabilmektedir. Sağlık turizmine yönelik bu yapılar arasında prefabrik otel, prefabrik devre mülk binaları, hasta rehabilitasyon merkezleri yer almaktadır.

 

Sağlık Yatırımları İçin En Doğru Karar Prefabrik Hastane

Topluk sağlığının korunmasında en temel ihtiyaç olan sağlık tesisi yatırım projelerinde temel amaç uzun ömürlü işlevsel yönle beraber çok kısa sürede inşa edilerek insanlığın hizmetine sunulması esası üzerine kurulmuştur. Prefabrik Hastane Yapıları bu amacı yerine getirmenin en hızlı ve güvenli yoludur. Prefabrik Yapı Sistemiyle binlerce hastaneye aynı anda hizmet verebilecek tam teşekküllü hastane binaları günlerle ifade edilen çok kısa sürelerde kurulum yapılarak hizmet vermeye başlamakta. Yatırımlar çok kısa sürede karşılığını bulmaktadır.

Sosyal Medya'da Karmod

Bizi
arayın

E-mail