Van'a Konteyner Kent Kuruldu

Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım 2001'deki depremlerin ardından depremzedelerin geçici barınması için konteynerlerin kurulması çalışmaları devam ediyor. AA muhabiri, il merkezinde kurulan konteyner kentleri havadan görüntüledi.

Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Vali Yardımcısı Atay Uslu, depremden hemen sonra geçici barınma için ilk olarak çadır kentler kurduklarını ifade ederek, hasar tespit çalışmalarından sonra ise konteyner kentlerin kurulmasına başlandığını ve bu çalışmalarda sona gelindiğini söyledi. 

Konteynerlerin, hasar tespit çalışmasında evi yıkıldığı ve ağır hasar gördüğü belirlenen vatandaşlara verildiğini bildiren Uslu, bu kapsamda Van, Erciş ve köyler için planlanan konteyner sayısının yaklaşık 28 bin olduğunu kaydetti.  
 

Şimdiye kadar 18 bin konteynerin Van'a ulaştığını ifade eden Uslu, şöyle konuştu:

''Konteyner kurma çalışmalarına ilk olarak yaşam koşulları daha zor olan köylerden başladık. Köylerde 6 bin 500 vatandaşın, yıkılan veya ağır hasar gören evlerinin önüne kurduk. Erciş'te ise 6 bin konteynerden oluşan 3 ayrı konteyner kent kurarak, vatandaşları yerleştirdik. Geriye kalan yaklaşık 15 bin konteynerin ise il merkezine kurulmasını planladık. Bu kapsamda 21 ayrı noktada konteyner kurma çalışmalarımız devam ediyor.''

İl merkezinde şimdiye kadar kurulan 10 bin vatandaşın konteynerlere yerleştirildiğini bildiren Atay Uslu, bu yerleşim alanlarının altyapı ve üstyapısının bir şehir gibi düzenlendiğini ifade etti.

Uslu, konteyner kentlerde sosyal yaşam alanlarının da oluşturulacağına işaret ederek, sosyal, kültürel, sanatsal etkinlikler için farklı kurumlarla birlikte sosyal destek çadırlarının kurulacağını, 21 metre kareden oluşan konteyner kentlere çamaşır makinesi kurulamayacağından dolayı vatandaşların çamaşırlarını yıkayıp, kurutacağı çamaşırhaneler de yapılacağını söyledi. 

28 bin konteynerde, 180 bin kişi barınacak.

Her bir konteyner kentin küçük bir ilçe gibi olduğunu anlatan Uslu, şöyle konuştu:

''Erciş'te 2 bin konteynerden oluşan Alkanat konteyner kentinde yaklaşık 15 bin kişi yaşıyor. Bu rakam Anadolu'daki bir çok ilçenin nüfusundan büyüktür. 28 bin konteynerin tamamı kurulduğunda buralarda 180 bin kişi barınacak. Bu Anadolu'daki yaklaşık 50 ilden büyük şehri yeniden kurmak demektir. Depremzedelerin geçici barınması için AFAD Başkanlığı, Kızılay, TOKİ ve Van valiliği olarak çok hızlı bir şekilde çalışmaları sürdürüyoruz. Geçici barınma çalışmaları hızla devam ederken kalıcı konutlar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ'nin çalışmaları da devam ediyor. Bugün itibarıyla 4 bin konutun temeli atılmış bulunuyor. Van'da 28 bin konut yapılacak. Bu şehrin yarınlarının, deprem öncesinden daha güzel olacağı inancını taşıyorum.''

Van'ın simgeleri, konteyner kentlere isim oldu

Öte yandan Van merkezde kurulan her bir konteyner kente birer isim verildi. Irak'ın Kuzey'indeki bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzani'nin babası molla Mustafa Barzani adına kurulan Barzani İnsani Yardım Vakfı'nın, bölgeye hibe olarak gönderdiği konteynerlerin kurulduğu bölgeye ''Barzani Konteyner Kent' ismi verildi.

Diğer konteyner kentler için de  Birinci Dünya Savaşı'ndan önce kentte valilik yapan 'Tahir Paşa', Kürt edebiyatçı ve islam bilgini 'Ahmed-i Hani' ve Kürt şair 'Faki Teyran' ile 'Van Gölü', 'Serhat', 'Urartu', 'Hüsrevpaşa', 'Kayaçelebi', 'Tuşba', 'Şemame' simgeleri kullanıldı. 

 

Sosyal Medya'da Karmod

Bizi
arayın

E-mail