Taşımacılığın Belkemiği Konteynerler

Taşımacılığın Belkemiği Konteynerler

Konteyner, çeşitli yükleri taşımada kullanılan, genellikle çelikten yapılan, belli ölçülere göre standardize edilmiş işlevsel, kapılı dev kutulardır diyebiliriz. Bu yapılar ISO 6346 standardıyla belirlenmiş çeşitli ölçülere sahiptir. Hepsinin ISO 6346 uyumlu sahibini belirten numara ve harf karışımı kodları bulunur.  Bu kodlar Bureau International des Containers tarafından verilir. Günümüzde başta taşımacılık olmak üzere çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Çelikten yapılmış olması taşımacılıkta oluşabilecek hasar ve kayıpları en aza indirmektedir.

 

Konteynerin birçok çeşidi vardır. Sıvı maddelerin taşınabilmesi için tank şeklinde olanlar kullanılır. Üstü açık olanlar yük taşıma boşaltmada, havalandırmalı olanlar kimyasal veya yanıcı maddelerin zararlı etkisini törpülemede, soğutuculu olanlar ise bozulabilecek olan tüketim maddelerinin taşınmasında kullanılır.

 

Konteyner sağlam ve çelik olduğu için, taşımacılığın yanı sıra depo ve konut olarak da kullanılabilmektedirler. Ayrıca hammadde olan çeliği eritip geri dönüşümünün sağlanması çok fazla enerji gerektirdiği için,eskimiş olanlar depo olarak kullanılabiliyor veya üst üste monte edilerek mini apartmanlara dönüştürülebiliyor. Böylece enerji tasarrufu sağlanıyor.

 

Konteyner Projeleri

 

Sosyal Medya'da Karmod

Bizi
arayın

E-mail