Şantiye yapıları ergonomik yaşam alanları sunuyor

Şantiye yapıları ergonomik yaşam alanları sunuyor

İnşaat ve yapı projelerinin uygulama alanına şantiye adı verilir. Özel anlamda şantiye alanında çalışan yönetici, mühendis, mimar, tekniker ve işçilerin barınma amaçlı kullandığı bina kompleksine de şantiye denilmektedir. Şantiye yapıları arasında çalışma ofisleri, dinlenme salonları, yemekhaneler, yatakhaneler, wc – tuvalet – duş üniteleri, tv salonları, seminer salonları vb. alanlar yer alır.

Maksimum düzeyde verimliliğin hedeflendiği günümüz şantiye ortamlarında çalışan personelin tümünü kapsayan konforlu ve rahat ortamlar planlanmaktadır. Genellikle yaşadığı şehirden ve ailelerinden uzak ortamlarda bulunan şantiyelerin rahatlatıcı ortamı bu açıdan değerlendirildiğinde daha da önem taşımaktadır. Yoğun geçen bir mesai saatinin ardından rahatlatıcı bir ortamda öğle yemeği yemek ve gün sonunda dinlendirici bir yatakhaneden zindelik ve dinginlikle yeni güne uyanmak günümüz şantiye ortamları için önemli bir unsurdur. Şantiye dinlenme ve konaklama ortamı verimlilik veya verimsizlik çizgisinde önemli bir yerde durmaktadır. Bu nedenle şantiye barınma kompleksleri içerisinde çalışan personeli rahatlatacak farklı etkinlik alanlarına da yer verilmektedir. Bir spor salonu, bilardo masası, tv ve sinema izleme salonları, futbol ve voleybol sahaları, tenis kortu ve masa tenisi alanı gibi çalışanları yoğun çalışma ortamının sitresinden uzaklaştırıp rahatlatıcı zindelik veren ortamlar neredeyse modern şantiye komplekslerinin vazgeçilmezleri arasında yer almakta.

Birazda şantiye alanlarından bahsedelim. Şantiye denildiğinde genel olarak ilk akla gelen genel bir kavram olmasına rağmen özel olarak konut ve alışveriş merkezleri gibi yapı alanlarını kapsayan inşaat şantiyeleri olmaktadır. İnşaat şantiyesinin ilk akla gelmesi onun insanların yaşam alanı ile iç içe göz önündeki ortamlarda yer almasındandır. Hepimiz biliriz ki sokağımızın bir yerinde veya yan cadde üzerinde veya benzeri alanda mutlaka bir konut şantiye kompleksiyle karşılaşırız. İnşaat şantiyeleri genel şehirle iç içe olduğundan işçiler evlerinden gelip gidebileceği için konaklamalarına gereksinim duyulmaz. Ancak İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde şehrin bir noktasından diğer noktasına günü birlik ulaşımın zorlaştığı şehirlerde inşaat şantiyelerinde yatakhaneye de gereksinim duyulmaktadır. İnşaat şantiye komplekslerinde genellikle konteyner şantiye ve prefabrik şantiye yapıları kullanılır. Konteyner ve prefabrik şantiye modellerinin en önemli avantajı düşük maliyetle kısa sürede kurulum imkanı ve şantiye tamamlandığında sökülüp başka bir mekana da kurulum imkanı sunmasındandır. İnşaat şantiye yapılarında başta soyunma odaları olmak üzere, yemekhane, mutfak, yatakhane, mimar mühendis çalışma odası, yönetici odası, seminer ve toplantı salonlar, tv sinema izleme salonları, oyun odaları, yatakhaneler, wc – duş üniteleri ve benzeri mekanlar yer almaktadır.

İnşaat şantiye yapılarının yanında diğer şantiye yapılarını da şu şekilde sıralayabiliriz; yol ve köprü yapım şantiyeleri, metro – tramvay yapım şantiyeleri, baraj ve santral yapım şantiyeleri, hızlı tren yapım şantiyeleri, hava alanı yapım şantiyeleri, hızlı tren şantiyeleri, maden arama ve çıkarma şantiyeleri, petrol arama ve çıkarma şantiyeleri vb. şantiye yapıları olarak sıralayabiliriz. Şantiye kompleksleri isim olarak farklı olsa da genel çalışma ve dinlenme ihtiyaçları açısından değerlendirildiğinde benzer kompleksleri içermektedir.

Modern üretim tesislerinde ön üretimi gerçekleştirilen Karmod şantiye yapıları iki şekilde üretim yapılmaktadır. Karmod prefabrik hazır şantiye yapıları ve Karmod şantiye konteynerleri. Uzman mimar ve mühendisler kontrolünde özenle hazırlanan Karmod şantiye model ve planlarında ergonomic ve çalışanlar için fonksiyonel kullanıma sahip zindelik veren planlar hedeflenmiştir. Uluslararası ISO kalite standartlarında üretilen Karmod şantiye yapılarıyla projenize başlamadan kazanın. Güvenli, fonksiyonel, konforlu ofis çalışma ve dinlenme mekanları için Karmod şantiye yapıları projenizi kısa sürede gerçekleştirmek için en iyi yardımcınız olacak.

Sosyal Medya'da Karmod

Bizi
arayın

E-mail