İstanbul yeni havalimanı projesi

İstanbul yeni havalimanı projesi

3. Havalimanı Avrupa Yakasında Karadeniz Sahiline Yapılıyor
İstanbul’un hava trafiğini rahatlatacak 3. Havalimanı Avrupa yakasında Karadeniz sahil şeridine yapılacak. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal’ın verdiği bilgiye göre İstanbul'a yapılacak 3. Havalimanı Yeniköy ve Akpınar Köyü arasında Karadeniz sahil şeridinde yer alan yaklaşık 76,5 milyon metrekare büyüklüğündeki alana yapılacak. 


İstanbul'a inşa edilecek 3. havalimanı ihalesinin gerçekleştirildiği Esenboğa Havalimanı Simülatör Eğitim Merkezi'nde açıklamada bulunan Birdal, İstanbul'un Avrupa yakasında yer alan ve Türkiye'nin en büyük havalimanı konumunda bulunan Atatürk Havalimanı'nın 1953 yılından beri, 60 yıldır Türkiye ve dünya havacılığına hizmet verdiğini söyledi.

Türk sivil havacılık sektörünün son yıllarda niceliksel ve niteliksel anlamda büyük bir hızla geliştiğini belirten Birdal, İstanbul Atatürk Havalimanı'nın dünyanın ve Avrupa'nın önde gelen havalimanlarından ve transfer noktalarından biri haline geldiğini anlattı.

Atatürk Havalimanı'nın içinde ve çevresinde yaşanan hızlı yoğunlaşmanın, havalimanının büyümesi önünde engel oluşturduğuna dikkati çeken Birdal, Atatürk Havalimanı'ndaki hızlı gelişimin alt yapının geliştirilmesini de beraberinde getirdiğini ancak şehir içinde kalan havalimanının hareket alanını genişletmeyi güç hale getirdiğini söyledi.

Çevredeki yapılaşmanın genişlemeye imkan vermediğini, hava trafiği açısından kapasite artışına engel teşkil ettiğini bildiren Birdal, kapasite sıkışlığı nedeniyle havalimanını kullanan uçakların yerde ve havadaki zaman kaybının gelir kaybına yol açarken, hizmet kalitesini olumsuz etkilediğini anlattı.

Birdal, İstanbul'un gerçek havacılık potansiyelini ortaya çıkarmak ve kapasite problemine karşı uzun vadeli bir çözüm ortaya koyabilmek için, İstanbul'a yeni bir havalimanının gerekli olduğu sonucuna varıldığını belirtti. 

İstanbul'un Avrupa yakasında Yeniköy ve Akpınar Köyü arasında Karadeniz sahil şeridinde yer alan yaklaşık 76,5 milyon metrekare büyüklüğündeki alana kurulacak olan yeni havalimanının inşa edileceği alan bölgenin ekolojik dengesi, rüzgar verileri ve doğal/yapay mania durum tespitleri yapılarak belirlendi.

Yeni havalimanının en göze çarpan özelliklerinden birinin yüksek düzeydeki uçak ve yolcu trafiğini kaldıracak, uzun yıllar Türkiye'nin havacılık hizmetlerine yeterince cevap verecek bir tasarımla gerçekleşecek olması olduğunu dile getiren Birdal, "Türkiye'nin iç ve dış hatlarda havacılıktaki büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacak, teşvik edecek olmasının yanı sıra Batı Avrupa ile Uzak Doğu arasında da önemli bir transfer merkezi haline gelecek. Yatırımın ihale modeli, kamu özel sektör işbirliği projelerinin ülkemizde büyük başarı ve deneyim elde etmesi nedeniyle en yaygın olarak kullanılan model olan YİD (Yap İşlet Devret) modelidir."


Binali Yıldırım: 3. havalimanı Türkiye'nin 50 yılına hitap edecek!

Binali Yıldırım, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Esenboğa Havalimanı Sosyal Tesisleri'nde, İstanbul'a yapılacak 3. havalimanı ihalesinin ardından basın toplantısı düzenledi. İhaleye katılan tüm firmaların temsilcileriyle tek tek tokalaşan Yıldırım, hepsini yürekten kutladığını söyledi. Bu yılın değil, belki de cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesinin, kamu özel sektör ortaklığı projesinin, bu ihaleyle gerçekleşmiş olduğunu ifade eden Yıldırım, yeni yapılacak havalimanının özelliklerine de değindi. 

Bakan Yıldırım, İstanbul'a yapılacak havalimanının, dünyanın en büyük havalimanları arasında yerini alacağını, Türkiye'nin 2023 havacılık vizyonunun en önemli eserlerinden birisi olacağını kaydetti. 

İhalenin aynı zamanda bir yarış olduğunu, yarışın sonunda herkesin kazanma şansı bulunmadığını belirten Yıldırım, şöyle konuştu: ''Birisi kazanacaktı. Adil, şeffaf, rekabetçi bir yarış oldu. Kazanan firma Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon ortak girişimi oldu. Oluşan fiyat 22 milyar 152 milyon avro ve artı KDV. KDV ile birlikte sanırım bu 30 milyar avroyu geçiyor. TL karşılığı da eski parayla 75 katrilyon lira. Yapanlara da Allah güç kuvvet versin." 
     Buraya ciddi yatırım yapılacağını, sıfırdan bir havalimanı inşa edileceğini anlatan Yıldırım, şöyle devam etti: 
     "Arazide, 6 pisti ile 1,5 milyon metrekare terminali ile ve her türlü diğer yardımcı tesisleriyle 80 milyon metrekarelik alanda büyük bir havalimanı kuruluyor. Bu havalimanı, Türkiye'nin gelecek belki 30 yıl, 50 yılına hitap edecek bir havalimanı olacak. Bu havalimanı, sadece Türkiye'nin ihtiyacını görecek bir havalimanı değil aynı zamanda batıdan doğuya, doğudan batıya, Afrika'dan Avrupa'ya hava trafiğinin uğrak noktası olacak. Yüzyıllardan bu yana kervan yollarına ev sahipliği yapmış Türkiye, son 10 yılda sivil havacılıkta ortaya koyduğu vizyonla birlikte böylesine bir gelişmeyi de başarmış durumdadır. 
     Bu noktaya gelmemizin en önemli sebeplerinin başı Sayın Başbakanımızın (havayolu halkın yolu olacak) cümlesiyle özetlenen vizyonudur. Bu vizyonun etrafında yaptığımız düzenlemeler ve yaptığımız yatırımlarla bugün Türk sivil havacılığı dünyada emsallerinin kat kat üzerinde büyüyen bir noktaya gelmiştir. Uçuş ağını dünyada en fazla artıran THY, 203 noktaya doğrudan uçuş yapmaktadır. Böylesine bir uçuş ağı olan ikinci bir havayolu şirketi yoktur. " 
     
     -"Devletten 10 yılda aldığımız kaynağı ödemiş oluyoruz"- 
     
     Yapılacak yatırımın bedelinin ortalama 10 milyar avro olacağını ifade eden Yıldırım, "Bunun finans maliyeti, kira bedeli, KDV'sini de koyduğumuz zaman yaklaşık 90 milyar liraya ulaşan bir rakamdır. Bu rakam, bizim 10 yıldır devlet bütçesinden Ulaştırma Bakanlığı olarak aldığımız paradır. Devlet bütçesinden 10 yılda bölünmüş yollar, hızlı trenler, limanlar, terminaller için aldığımız kamu kaynağını yeni İstanbul havalimanı ile tekrar ödemiş oluyoruz" dedi. 
     Bugün Türkiye'de iki büyük gelişme yaşandığını, birincisinin 3. havalimanı, ikincisinin de ikinci nükleer santral olduğunu ifade eden Yıldırım, nükleer santralin de bedelinin 15 milyar avro olarak hesaplandığını söyledi. 
     Bakan Yıldırım, konuşmasının ardından ihaleye katılan firmaların yetkilileriyle toplu fotoğraf çektirdi. 

Sosyal Medya'da Karmod

Bizi
arayın

E-mail