Cumhurbaşkanı’ndan Karmod’a Köşk Daveti

Karmod Ceo’su Mehmet Çankaya, Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün 18 Temmuz akşamı Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba’nın onuruna Çankaya Köşkü’nde verdiği akşam yemeğine katıldı. Cumhurbaşkanı Gül, gerçekleştirdikleri görüşmelerde, iki ülke arasındaki dostluk, kardeşlik ve iş birliğini daha da kuvvetlendirecek siyasi irade ve kararlılığı bir kez daha teyit ettiklerini ifade ederek, “Gerek bölgesinin gerek dünyanın dikkatini çeken bir kalkınma hamlesi içinde bulunan kardeş Gabon ile ikili ilişkilerimizi her alanda geliştirmek istiyoruz” dedi. 

GABON’A YAPILACAK 200 BİN KONUT
Türkiye’nin önde gelen firmalarının davet edildiği 2 saat süren yemekte, Türk iş adamları heyetiyle Gabon iş adamları heyeti de bir araya geldi. Karmod’u temsilen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Mehmet Çankaya’nın katıldığı toplantıda Gabon’a yapılacak 200 bin konut projesiyle ilgili görüşme yapıldı. Söz konusu proje 600 milyon dolarlık bir iş hacmini içeriyor.

“KARDEŞ GABON İLE İKİLİ İLİŞKİLERİMİZİ HER ALANDA GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Ülkemizin, Gabon’u, siyasi ve ekonomik istikrarı, doğal güzellikleri ve kişi başına düşen yüksek millî geliri ile Afrika’nın en önemli ülkelerinden biri olarak gördüğünü anlatan Cumhurbaşkanı Gül,  Orta Afrika Devletleri İktisadi Topluluğu’nun (ECCAS) merkezinin Libreville’de bulunmasının da, Gabon’un Kıta’daki müstesna konumunu açık şekilde gösterdiğini aktardı. 

Cumhurbaşkanı Gül,  Gabon’un bu güçlü pozisyonunu, 2010–2011 döneminde başarıyla yürüttüğü BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği ile taçlandırdığını ifade etti. Dünyada en fazla yağmur oranına sahip ülkelerden biri olan Gabon’un, çevrenin ve doğal hayatın korunması hedefi doğrultusundaki çabalarının da takdire şayan olduğunu bildiren Cumhurbaşkanı Gül, “Gerek bölgesinin gerek dünyanın dikkatini çeken bir kalkınma hamlesi içinde bulunan kardeş Gabon ile ikili ilişkilerimizi her alanda geliştirmek istiyoruz” dedi. 

GABON, ANKARA’DA BÜYÜKELÇİLİK AÇIYOR

Cumhurbaşkanı Gül, konuk Cumhurbaşkanı ile gerçekleştirdikleri görüşmelerde, iki ülke arasındaki dostluk, kardeşlik ve iş birliğini daha da kuvvetlendirecek siyasi irade ve kararlılığı bir kez daha teyit etmekten memnuniyet duyduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, Libreville Büyükelçiliğimizin bu yıl Ocak ayında faaliyete geçtiğini hatırlattı ve Gabon’un yakında Ankara’da büyükelçilik açma kararının sevindirici olduğunu söyledi. 

“GELİŞEN GABON PROJESİ İŞ BİRLİĞİMİZİN PEKİŞTİRİLMESİNDE ANAHTAR ROL OYNAYACAK”

“Gelişen Gabon” projesinin, başta enerji, turizm ve müteahhitlik olmak üzere, çeşitli sektörlerde sunduğu fırsatlarla iş birliğimizin pekiştirilmesinde anahtar rol oynayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi: “Bu bakımdan, projenin hayata geçirilmesine katkıda bulunmaya hazır olduğumuzu tekrar vurgulamakta yarar görüyorum. Türkiye’nin Afrika açılımı, 2008 yılında Afrika Birliği ile kurulan stratejik ortaklıkla şüphesiz yeni bir safhaya girmiştir. Ancak, Türk halkının Afrika ile ilişkisi yüzyıllardır kesintisiz sürmektedir. Bu geleneksel bağlarımızdan güç alarak, Afrika ülkeleri ve halkları ile işbirliğimizi her alanda geliştiriyoruz.” 

Sosyal Medya'da Karmod