+ Prefabrik evlerin ömrü ne kadardır?
Aşırı rüzgâr, kar, yağmur, nem ve kullanma şekli gibi etkenler evin ömrünü etkiler. Ortalama 50 yıl gibi bir süre kullanılabilir. Bakımlarının yapılması binanın kullanım ömrünü olumlu yönde etkilemektedir.
+ Prefabrik evler hangi malzemelerden üretilir? Özellikleri nelerdir?
Genel olarak kullanılan malzeme sac, EPS ve betopandır. Karmod Prefabrik evlerin üretimi kaynaksız vidalı sistem teknoloji ile modern tesislerde gerçekleştirilmektedir. Civatalı sistemin mukavemeti kaynağa göre daha kuvvetli ve emniyetlidir. Ayrıca bu sistemde üretim işçilik hatalarını neredeyse "0" a indirmektedir. Düzgün yapılmayan kaynak, bina mukavemetini ve emniyetini yok edebilir. Karmod Prefabrik evlerin tamamı %100 paslanmaz malzemeden imal edilmektedir. Makaslar, cıvatalı olacak şekilde otomatik rollform makinalarından projeye özel olarak üretilmektedir. Makasların dikmeleri ve çaprazları statik hesaba göre mühendislerimizin tespit ettikleri yerlere, binanın kurulacağı tabiat ve iklim koşulları dikkate alınarak atılmaktadır. Çatı kaplaması olarak kullanılan malzeme standart olarak galvaniz sac malzemedir. Müşterimizin talebine göre çatı kaplamasında OSB, mebran, şıngıl gibi malzemeler kullanılabilir. Pencereler ve balkon kapıları PVC, iç kapılar Amerikan panel kapıdan yapılmaktadır. Elektrik ve sıhhi tesisat malzemeleri ile birlikte kullanılan tüm malzemeler TSE, kalite ve garanti belgelidir.
+ Prefabrik evler sökülerek başka bir yere taşınabilir mi?
Prefabrik evler sökülerek başka bir yere taşınabilir. Ancak yeniden montajda sökülen bazı malzemeler tekrar kullanılamaz. Maksimum %10 oranında malzemenin yenilenmesi gerekebilir.
+ Prefabrik evler depreme ve rüzgâra karşı dayanıklı mıdır?
Prefabrik evler 7,5 şiddetinde depreme ve 80km/saat hızında esen bir rüzgara dayanıklıdır. Prefabrik evleri gideceği yerin iklim koşullarını dikkate alarak Türkiye'nin tüm il ve ilçelerinde kullanıma uygun olarak üretmekteyiz.
+ Prefabrik evler bakım gerektirir mi?
Prefabrik evler modüler yapılar olmasının yanında farklı özelliklere sahip birden fazla malzemenin birleşiminden oluşturulmaktadır. Bu malzemelerin tamamı çalışmakta, ısıya karşı genleşme katsayıları da birbirinden farklılıklar arz etmektedir. Bu ve bunun gibi sebeplerle panel aralarında kılcal çatlaklar oluşabilir. Bu çatlakların mastikle tamir edilmesi ve kısmi boya yapılması gerekebilir.
+ Prefabrik evlerde ısı ve ses yalıtımı nasıldır?
Prefabrik konutlarda kullandığımız dış duvar kalınlığı 10 cm’dir. Duvar panelleri arasındaki yoğunluğu fazla olan strafor ve çatı izolasyonu için kullanılan cam yünü ve taş yünü malzeme, normal betonarme binadan çok daha fazla ısı ve ses izolasyonu sağlamaktadır.
+ Prefabrik evler sadece belirli standartlar ve ölçülerde mi yapılabilir?
Prefabrik binalarla ilgili müşterilerimizin ihtiyaçları ve kullanım amaçları dikkate alınarak standart projeler hazırlanmıştır. Metrekarelerine göre 1+1’den başlayarak 3+1’e kadar değişik kullanımlarda hazırlanan bu projelerden bir tanesi müşterimizin beğenisine sunulmaktadır. Bunun dışında müşterimizin elinde hazır bir proje var ise o proje de mimar ve mühendislerimiz tarafından prefabrik sistemine uygun hale getirilerek üretimi gerçekleştirilmektedir.
+ Prefabrik evlerin üretim ve montaj süresi ne kadardır?
Standart bir binanın üretim süresi normal koşullarda bir haftadır. Hava koşullarına bağlı olarak montaj ekiplerimiz tek katlılarda 20-25 m2; çift katlılarda ise günde yaklaşık 15-20 m² kurulum gerçekleştirebilmektedir. Montajdan sonra müşterimizin yapacağı işlemlerden sonra boyacı da bina metrekaresine göre bir hafta 10 günde boyası tamamlanmaktadır. İyi bir planlamayla 1 ay gibi kısa bir sürede binanın içine yerleşebilirsiniz.
+ Prefabrik binaların içinde tadilat yapılabilir mi?
Prefabrik evler bulunduğu doğal ve iklim koşullarına göre yapı statiğine uygun olarak üretilmektedir. Prefabrik evin statiğini bozmayacak şekilde tadilat işlemleri yapılabilir.
+ Prefabrik binalar için nasıl bir zemin gerekir?
Bina ölçülerinin her cephesinden en az 30’ar cm fazla olacak şekilde 25-30 cm yüksekliğinde terazili beton gerekmektedir. Betonarme binalardaki gibi ağır bir temel betonu gerekmemektedir. Sözleşme anında müşterilerimize prefabrik evin üzerine yapılacağı beton planı verilmektedir. Müşterilerimiz bu plana göre zemin betonunu bir betoncuya döktürmektedir.
+ Prefabrik evlerin garanti koşulları nelerdir ve garanti süresi ne kadardır?
Sözleşmemizde bulunan genel kullanım şartlarına uygun olarak kullanıldığında üretim ve montaj hatalarına karşı garanti süremiz bir yıldır. Karmod her konuda olduğu gibi satış sonrası servis konusunda da sektörde öncü ve lider konumdadır. Satış sonrası servisimiz her zaman sizin yanınızdadır.
+ Prefabrik evlerin çatılarında hangi malzemeler kullanılmaktadır?
Çatı kaplamaları naturel trapez saç, boyalı trapez sac, metal kiremit desenli sac uygulamaları direk metal aşıklar üzerine uygulanabildiği gibi OSB üzerine de uygulanabilmektedir. Ayrıca şıngıl ve sandviç panel uyguları da mevcuttur.
+ Prefabrik evlerin ıslak hacimlerinde seramik ve fayans uygulanabiliyor mu?
Islak hacimlerde fayans yapılacak duvar yüzeylere nemden etkilenmeyen yeşil alçıpan döşenir. Sıva ve file çekilerek fayans uygulaması yapılabilir. Yere seramik döşemeden önce su yalıtımı yapılarak ince bir şap atıldıktan sonra seramik uygulaması yapılabilir.
+ Prefabrik evleri Türkiye’nin her yerine yapabiliyor musunuz?
Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesine yapabiliyoruz. Şu an Dünya’nın 90’a yakın ülkesine de ihracat gerçekleştirmekteyiz. Binanın yapılacağı bölgelerdeki iklim, rüzgâr ve kar yükü gibi doğal etkenler göz önüne alınarak binalarımız mühendislerimiz tarafından tasarlanarak o bölgeye uygun üretim ve bina kurulumu gerçekleştirilmektedir.
+ Prefabrik evler için ruhsat gerekli mi?
Prefabrik evler ruhsatla ilgili olarak betonarme binalar gibi izne tabidir. Bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurarak izin almanız gerekmektedir.
+ Prefabrik evleri en fazla kaç kat yapabiliriz?
Prefabrik konutları 2 katlı yapabiliriz. Hafif çelik evlerde ise 3 kata kadar yapmak mümkündür.
+ Prefabrik evlerde müşterinin ne gibi sorumlulukları vardır?
Zemin betonu hasırlı çubuk demirle 30 cm su basmanı için beton atılması ve her türlü hafriyat ve çevre düzenleme işleri, zemin ve duvar kaplamaları (şap, seramik, fayans, laminat parke vs.), prefabrik bina harici dış bağlantıların yapılması (elektrik, pissu, temiz su ), belediyeden alınması gereken müsaadeler ve ruhsat işleri, ısıtma ve soğutma tesisatları (kalorifer, klima vs.), İstanbul dışı montajlarda montaj ve boya ekibinin konaklama ve yemek bedelleri, malzemenin nakliye ve nakliye sigortası müşterimize aittir.
+ Prefabrik ev betonarme bir yapının üzerine kat üstü olarak yapılabilir mi?
Tek katlı betonarme binaların üzerine yapılabilmektedir. Alttaki binanın sağlam ve düz bir tavan zeminine sahip olması gerekmektedir. Ayrıca kurulacak alanda baca olmaması gerekir. Çünkü prefabrik binalarda çatıdan baca çıkarmak su yalıtımı ve yangın riski açısından uygun değildir.
+ Prefabrik evlerdeda iklimlendirme (ısıtma ve soğutma) nasıl çözülebilir?
Kışın soba, klima, kalorifer tesisatı ve elektrikli sobayla rahatlıkla ısınabilirsiniz. Yazın da klimayla iklimlendirme yapabilirsiniz.
+ Prefabrik evlerin nakliyesi ne tür araçlarla yapılmaktadır?
Prefabrik binaların nakliyesi kamyon, tır, gemi, tren veya kargo uçakları ile yapılabilmektedir.
+ Prefabrik evlerin avantajları nelerdir?
Prefabrik evler her türlü yerleşim ve kullanım amacına uygun imal edilebilirler. Prefabrike evler standart modüllerden oluştuğu için pratik ve hızlı bir şekilde kurulur. Prefabrik yaevlerpılar esnek oldukları için deprem ve zemin kaymalarına karşı dayanıklıdırlar. Prefabrik evler bütün iklim şartlarına göre imal edilebilirler. Prefabrik evler ses ve ısı yalıtımı konusunda diğer yapılardan üstün özelliklere sahiptirler Prefabrik evler tahribat yapmadan, çevreyi kirletmeden kısa sürede kurulur. Prefabrik yapılevlerar modern ve tarihi dokuya uygun olarak üretilebilirler. Prefabrik evler yangına karşı dirençlidirler. Prefabrik evler isteğe bağlı olarak sökülüp başka bir yere montajlanabilir.
+ Prefabrik evlerde soğuk bölgeler için nasıl bir çözüm üretiyorsunuz?
Dış duvar paneli ve çatı, binanın yapılacağı bölgenin iklim şartları göz önüne alınarak TS 825’de belirlenen yalıtım değerlerini sağlayacak şekilde detaylandırılmaktadır. Karmod Prefabrik evlerde sağlanan ısı değerleri Türkiye’nin her bölgesi için uygundur.
+ Prefabrik yapı alırken nelere dikkat etmeliyiz?
• Firmanın güvenirliği çok önemlidir.
• Firmanın işçiliği, ürününün arkasında duruşu, kurumsallığı ve çalıştırdığı kişilerin niteliği çok önemlidir.
• Sürekli servis hizmeti sağlıyor olabilmesi gerekmektedir.
• Malzemelerin kaliteli olması ve kalite belgeli ürünler kullanılması çok önemlidir. • Firmanın yerini görüp yetkilileriyle görüşün. Konusunda uzman olup olmadıklarından emin olun.
• Sözleşmeyi detaylı inceleyin.
• Satış hizmeti sonrasında üretim ve montaj aşamasında profesyonel ekiplere sahip olmasına dikkat edin.
• Size sunduğu hizmetler dışında eviniz tamamlandıktan sonra bir problem yaşadığınızda firmada muhatap bulup gereken çözümlerin hızlı bir şekilde sağlanabilmesi konusuna dikkat edin.
+ Prefabrik evin fiyatı nasıl belirlenir?
Yapıda kullanılan çeliğin kalitesi ve kalınlığı, duvar kalınlığı ve panellerde kullanılan malzemenin niteliği, çatı izolasyonu, kullanılan pencerenin serisi gibi unsurlar prefabrik evlerde fiyatı etkiler. Bunun yanında cephede ekstra ısı yalıtımı için gerekli kaplama malzemeleri ve çatı kaplamasında kullanılan alternatifli malzemeler de fiyatı etkilemektedir.
+ Prefabrik evler hangi amaçlarla kullanılabilir?
Prefabrik evler, prefabrik ev, prefabrik villa, prefabrik bina, prefabrik site, prefabrik sosyal tesis, prefabrik hangar, prefabrik şantiye, prefabrik çalışma sahası, prefabrik kapalı saha, prefabrik fabrika gibi yaşamın her alanında kullanılmaktadır.
Kaynak: Karmod Prefabrik Yapı Teknolojileri
444 20 35