depreme dayanıklı evler

 

Depremde Güvenli Evle Hayatta kal !

Türkiye 3 önemli fay hattı üzerinde buluyor ve bir çok ilimiz birinci derece deprem kuşağı altında yer alıyor. Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF), Batı Anadolu Fay Hattı (BAF) ve Doğu Anadolu Fay Hatları (DAF) ile ülkemiz hemen hemen her noktadan deprem riski ile karşı karşıya. Bilimsel deprem izleme ve incelemelerinde ülkemizde öne çıkan Kandilli Rasathanesi’nin verilerine göre 1900 – 2019 aralığı incelemesinde her 6,5 yıl ortalamasında 7.0 – 7.9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş durumda. Kandilli incelemesine göre yine 1900 yılından bugüne ortalama her 1,5 yılda bir büyüklüğü 6.0 – 6.9 aralığında toplam 81 depremin meydana geldiği verilerle ortaya konulmuş bulunuyor.


 


Depreme Dayanıklı Evle Hazırlanın, Güvende olun!

Maden ki Türkiye 1. derece deprem kuşağında yer alarak ciddi risk barındırıyor o halde biz depreme dayanıklı evlerle hazır olmalıyız ki güvende olabilelim. Deprem evleri olarak uzmanlarca sıkça dile getirilen yapı modelinden kasıt aslında deprem gerçeği ile yaşayan ülkemizde insanımızı daha güvenli yapılara kavuşturmak.

Depreme dayanıklı ev projeleri için önerilebilecek en gelişmiş konut modeli çelik konstrüksiyon sistemli yapılardır. Çelik kontstrüksiyon yapılar esnek özelliğiyle kırılma ve yıkılma yapmaz. Deprem esnasında bu esnek yapısıyla ayakta kalır. İçinde barındırdığı insanlara korkudan uzak güvenli yuva oluşturur.


Konutta klasik betonarmeden çelik sistemli yapılara geçilmeli

Deprem gerçeğiyle karşı karşıya bulunan ülkemizde geçmişten gelen alışkanlıklarla tercih edilen betonarme yapı modeli depremdeki zararları dikkate alınarak terk edilmeli. Betonarme sistemde kullanılması zorunlu binaya maksimum düzeyde ağırlık veren betonlar, tuğlalar deprem esnasındaki hantal yapısıyla ileri düzeyde ağır can kayıplarına yol açmaktadır. Bu klasik yapı tarzında kullanılan demirin belirli yıllar içerisinde korozyona uğrayarak çürümesi bu yapıları daha da riskli hale getirmektedir. Betonarme sisteminde bırakın eskiyi bina son derece güvenlik kriterleri içerisinde yeni yapılmış olsa bile olası deprem esnasında her ne kadar can kaybına yol açmasa da depremde almış olduğu ağır hasar yapıyı tekrar kullanılamaz hale getirmektedir. Bu mimarinin yapı modeli ile inşa edilen betonarme binaların yaşadığımız 92 Erzincan Depremi, 99 Marmara ve Düzce Depremi, 2011 Van Depremi, 2020 Malatya Depremlerinde ne derece riskli olduğunu ortaya koydu.

Depremin yıkıcı etkilerini ve bıraktığı acıları yaşayarak öğrenmiş bir toplum olarak güvenli evlerle deprem riskini ortadan kaldırmak istiyorsak çelik konstrüksiyon depreme dayanıklı ev modellerinini öncelememiz ve yaygınlaştırmamız gerekiyor.

Depreme Dayanıklı Çelik Konstrüksiyon Evler


Hem güvenli hem de hızlı kurulumlu ev

Depreme dayanıklı çelik ev son teknoloji makina parkuruyla donatılı modern hatlarda kaynaksız demonte sistemle yüksek yapı güvenliğiyle üretilmektedir. Üretim öncesi tasarımlar özel yazılım sistemiyle uzmanlarca statik hesaplamaları yapıldıktan sonra testleri gerçekleştirilerek makina bant sisteminde seri üretimele hazırlanmaktadır. Demonte özelliğin verdiği kolaylıkla dünyanın hangi bölgesi olursa olsun kolaylıkla taşınarak yerinde geçmeli ve civata – somunlu özellikle çok kısa sürelerde kurulum yapılarak kullanıma sunulmaktadır. Çelik evin ana taşıyıcı sisteminde kullanılan ana çelik malzeme kırılgan olmayan esnek özelliğiyle olası deprem gibi etkenlerde binanın ayakta kalmasını sağlar.


Depreme dayanıklı ev projeleri için en ideali

Çelik konstrüksiyon yapı sistemi yüksek güvenliğinin yanı sıra kısa sürelerde hızlı ve seri kurulum özelliğiyle de depreme dayanıklı ev projeleri için en ideal tercihtir. Örnek vermek gerekirse bir ailenin yaşayacağı ortalama büyüklükteki bir ev çelik ev sistemiyle 3-4 kişilik bir ekiple 4-5 gün gibi kısa bir sürede  kurulum yapılarak tamamlanabilmektedir. Bu modelle deprem, sel, yangın, heyelan gibi üzücü felaketler sonrası ortaya çıkan konut açığı da kısa sürede projelendirilerek kolaylıkla kalıcı olarak giderilebilmektedir. Kalıcı konut sınıfındaki uzun ömürlü depreme dayanıklı evler uzun yıllar güvenle kullanılmaktadır.

depreme dayanıklı prefabrik ev sipariş et

Güvenli evlerin fiyatları da çok cazip

Yapı güvenliği, kalitesi, ergonomik kullanımda maksimum genişlikte konforlu ferah mekan sunumuna sahip güvenli çelik evler konut fiyatlarıyla da çok cazip. Yüksek güvenlikteki çelik konstrüksiyon evleri ekonomik kılan en önemli neden üretimin teknolojik bant sisteminde israf edilmeden tam malzeme kullanımıyla gerçekleştiriliyor olmasından kaynaklanıyor. Özel yazılımla bilgisayar sisteminde hazırlanan projeler teknolojik hatta bire bir değerde, tam malzeme kullanımıyla üretiliyor. Demonte üretilen evlerin duvar panelleri, çatı malzemeleri, elektrik ve su tesisat malzeme ve armatürleri, kapı ve pencereleri, boya ve kaplama malzemeleri gibi detayların tamamı kurulum yerinde başka malzemeye ihtiyaç duyulmadan kurulum yapılacak şekilde hazırlanarak sevk ediliyor.

 

Deprem Konusunda Türkiye'yi neler bekliyor?

 

 

Sosyal Medya'da Karmod

Bizi
arayın

E-mail