Deprem Konutları

Deprem gerçeği ile yüz yüze bulanan ülkemizin güvenilir ev ihtiyacını karşılamada prefabrik deprem konutları en ideal çözüm sunuyor. Coğrafi olarak Türkiye, Kuzey Anadolu Fay Hattı ile Batıdan Doğuya, Ege’den iç kesime uzanan Batı Anadolu Fay Hattı ve Doğu Anadolu Fay Hatları üzerinde oturuyor. Bu durum ülkemizi sürekli deprem riskleriyle karşı karşıya bırakıyor. İstatistiklere göre Türkiye’de her gün ortalama 15 deprem Kandilli Rasathanesi ve AFAD ölçümleriyle kaydediliyor. Bu depremler çoğunlukla 4’ün altında gerçekleştiğinden çok fazla hissetmiyoruz. Genelde 4’ün üzeri depremlerle sarsıntıyı hissediyoruz. Yılda ortalama 2-3 kez karşılaştığımız 5 ve üzeri depremlerde ise malesef ya yıkımla karşılaşıyoruz veya endişeyle sokağa dökülmemize neden oluyor. Böylece güvenli olmayan evlerimize korkudan giremiyoruz, deprem travmasını unutana kadar günlerce dışarıda çadırlarda konaklamak durumunda kalıyoruz.


 


Çelik Sistemli Deprem Konutları Hayat kurtarır

Araştırmalar ve uzman açıklamaları gösteriyor ki ülkemizde çok sayıda konut deprem dayanımından çok uzakta. Her ne kadar kentsel dönüşüm sürekli teşvik edilse de henüz dönüşüm yeterli düzeye gelmiş değil malesef. 1999 yılında yaşadığımız Marmara Depreminde resmi sayılara göre 17 bin 480 insanımızı kaybettik. 2011 Van Depreminde 604 insanımızı kurban verdik. Kısa zaman aralıklarıyla yeni bir depremle sarsılıyoruz. Elazığ, Malatya Depremleri gibi.

Klasik mimarideki betonarme binaların uzun süren inşa süreçlerine karşı çelik konstrüksiyon prefabrik evler önemli avantajlar sağlıyor. Gerek hafif çelik sistemli güvenli yapı modeli gerekse uzun ömürlü sistemin verdiği avantaj kısa sürede hızlı kurulum avantajıyla birleşince ortaya Türkiye’nin güvenli konut sorununu çözme adına önemli bir imkanı bize sunuyor. Prefabrik ev sistemindeki hazır evler fabrika ön üretiminin verdiği kolaylıklarla çok kısa sürede kurulabiliyor. Yapı güvenliğinin sağladığı güvenceyle deprem endişelerini ortadan kaldıran huzurlu evlerde mutluluklar neşeyle paylaşılıyor.

 

Güven, Konfor, Mutluluk Çelik Evlerde

Prefabrik çelik ev yapı uzmanı mühendislerce statik hesaplamaları yapılarak güveniniz için hazırlanıyor. Statik hesaplamalarının yanı sıra bu ev modelini güvenli kılan temel özellik yapıda kullanılan çelik sistem. Çelik sistemli yapılar kırılgan olmayan esnek özelliğiyle deprem gibi yüksek güce sahip etkenlerde kırılma yapmaz ve yıkılmaz. Sağa sola esneyen özelliğiyle ev hasar almadan ayakta kalır, size ve sevdiklerinizi koruyan güvenli yuva olur.

Çelik konut modelinde betonarme yapılarda olduğu gibi devasa kalınlıkta beton kolonlara, yine devasa büyüklükte yer kaplayan beton kiriş tablalara gerek duyulmaz. Kalın bir kolonla sağlanan yapı statiği bu modelde yüksek dayanımlı yer kaplamayan çelikle kolaylıkla karşılanır. Bu durum ev planında ferah mekan tasarımı olarak kullanıcıya ekstra konforlu ortam kazandırır.

 

Uzun ömür, hızlı kurulum

Prefabrik evler hızlı kurulum avantajı sürekli merak edilen bir konu. Bununla ilgili öne çıkan soru “Uzun ömürlü bir yapı nasıl bu kadar hızlı kurulum yapılabiliyor?” Yapı modelini bilmeyenlerce bu tarz sorunun merak edilmesi gayet normal. Ancak yapı modelini tanıdıkça bu soru cevaplanmış oluyor.

 

Öncelikle prefabrik konut henüz tasarım aşamasında yapı güvenliği açısından statik hesaplamaları yukarıda da vurguladığımız gibi uzmanlarca titizlikle gerçekleştiriliyor. Tasarım anında prefabrik yapılar için saha kurulumu önemli olduğundan demonte birleşim çözümleri de bu aşamada gerçekleştiriliyor. Tasarım tamamlanıp yapı güvenliği hesaplamaları yapıldıktan sonra test üretim gerçekleştiriliyor. Test üretim sonrası saha kurulumu yapılarak olası sorunlar not alınarak projede hemen gideriliyor. Bu aşamalar sonrası prefabrik konut seri üretime hazır hale getiriliyor. Testleri gerçekleştirilmiş ve kurulum onayını başarıyla almış konutlar artık satışa hazır. Binlerce konut bu yöntemle modern bant sisteminde ön üretim yapılarak sahada civatalı ve geçmeli kaynaksız teknolojinin sağladığı imkanlarla çok kısa sürelerde kurulum yapılabiliyor.

Sosyal Medya'da Karmod

Bizi
arayın

E-mail