Tam anlamıyla müstakil ev ifadesinin yansıtan evlerdir Amerikan evleri. Kapalı yaşam alanları, bakımlı yemyeşil etrafını saran bahçesi, iç içe geçmiş estetiğiyle büyüleyici çatı tasarımları, arabanız için kapalı otoparkı gibi tüm detaylar Amerikan evleri içerisinde tek çatı altında bir arada.

Amerikan Evleri

 

Türkiye’de Amerikan Evleri denildiğinde aslında akla gelen heybetli çatılı iki katlı ev modelinin yanı sıra yapı sistemi ifade edilir. Bu sistem Amerikan evlerinde çoğunlukla kullanılan çelik konstrüksiyon ev modelidir. Bunun dışında garaj, peyzaj ve iki katı aşan bodrum ve çatı katları bizde pek akla gelmez.

 

Amerikan tipi ev modellerini bizim bildiğimiz konut tipinden ayıran farklar vardır. Bunların başında m2 değerlendirme farkından ilk başta bahsedebiliriz. Bizde genelde kullanılsın veya kullanılmasın kapalı mekan içerisinde yer alan merdiven, balkon, teras, bodrum kat, çatı kat, veranda, teras, garaj m2 içerisine dahil edilir. Oysa Amerikan tipi ev modelinde bu alanlar m2 ölçüsüne dahil edilmez. Metraj olarak sayılan alanlar günlük kullanımın yoğunlaştığı zemin seviyesindeki odalar, mutfak ve banyodur. Örneğin bizim hesabımızla her şeyin dahil olduğu 250 m2 bir ev tanımı Amerikan ev metraj hesaplamasında 150 m2’yi bile bulmayabilir.

Amerikan tarzı evler genelde 3-4 kata sahiptir. Zeminin altında bodrum kat, üzerindeki giriş katta ise oturma odası, mutfak ve yemek odası, zemin üzerindeki ikinci katta yatak odalarının bulunduğu alan (bizim bodrum hesabımıza göre üçüncü kat oluyor) ve çatı örtüsünün altında tavan arasında bir kat daha bulunuyor. Bodrumdan çatıya dört katlı bir ev modeli.

 

Bir de Amerikan tipi ev planlarında yatak odalarının sayıldığını belirtmemiz lazım. Örneğin 4+1 bir ev modelinden bahsdildiğinde o evde dört adet yatak odası ve bir salonunun yer aldığı anlamına gelir. Başka yemek odası, oyun odası gibi alanlar yer alsa da oda hesabına dahil edilmez.

 

Amerikan tipi evlerin öne çıkan bir özelliği de kapalı otoparklarıdır. Garajlar tekli, ikili veya üçlü olarak projelerde yer alabilir. Bir araç için ev planında 25 ila 30 m2 büyüklükte bir garaja yer verilir. Araba sayısı arttıkça bu metraj 60 veya 90’a kadar çıkabilir ki bizde normalde bu bir ev büyüklüğüne eşittir.

 

 

Amerikan tipi ev projeleri sizin de ilginizi çekiyorsa bunu gerçekleştirmek Türkiye’de de mümkün. Çelik konstrüksiyon ev modeliyle hayalinizdeki Amerikan ev modellerini gerçekleştirmeniz çok kolay. Karmod uzmanlığıyla özel yazılımla tasarlanan ev modelleri yeni nesil teknolojilerle donatılı hatlarda kısa sürede üretim yapılarak dilediğiniz yerde kurulum yapılıyor. Amerikan evleri rahatlığını, konforunu ve yeşil peyzajlı çevre beklentinizi prefabrik çelik ev sistemiyle kısa sürede gerçeğe dönüştürün sevdiklerinizle huzurlu ve mutlu bir ortamda yaşama merhaba deyin. Gerçeğini aratmayan çelik yapı sistemli Amerikan evleri fiyatları ile de size çok cazip gelecek. Çelik ev güvenilir konut modeli, uzun yıllar bakım gerektirmeyen, çürümeyen, bozulmayan, deprem dayanımı yüksek uzun ömürlü yapı sistemiyle sizi ve ailenizi deprem gibi risklere karşı güvenle korur.

Sosyal Medya'da Karmod

Bizi
arayın

E-mail