Ahşap Evler

Ahşap evler, çarpık kentleşme ve hızla kirlenen çevreye karşı belki de bir tepki olarak insanın doğaya ve doğala dönüşünün bir simgesi oldu. Klasik mimarinin ürünü olan betonarme ve çelik evler ahşapla kıyaslandığında çok ağırdır. Ahşap evlere göre çelik ev 13 kat, betonarme evler de 5 kat daha ağırdır. Hafif özelliği deprem kuşağında bulunan bölgeler için önemli bir avantajdır.Örneğin deprem kuşağında yer alan Kaliforniya'daki evlerin yüzde 99'u ahşaptan yapılmıştır.

Ahşap evler betona göre 16 kat daha fazla izolasyon değerine sahiptir. (1 cm ahşap = 16 cm beton kalınlığı) Böylece ahşap evler daha yüksek ısı ve ses izolasyonuyla benzersizdir. Yapılan araştırmalarda olası yangın durumunda ahşap taşıyıcı karkasın dayanma sürelerinin betonarme ve ahşaba göre daha uzunolduğu tesbit edilmiş. Örneğin çeliğin genleşme katsayısının yüksekliği sebebiyle çelik karkas 15 dakika içerisinde çökerken ahşap karkas ortalama bir saat ayakta kalarak can kurtarmaktadır.

Ahşap evler aynı zamanda insan fıtratına en uygun yapılardır. Ahşap konutlarda yaşayanlar diğer konut modellerinde yaşayanlara göre psikolojik ve fizyolojik olarak kendilerini çok daha sağlıklı konumda hissederler. Çağımızın kronik hastalıklarından astım, romatizmal hastalıklar, böbrek hastalığı ve dolaşım bozuklukları üzerinde ahşabın olumlu etkileri saptanmıştır. Ahşap ev nefes alarak insanı rahatlatır. Ahşaba okunmak insan üzerindeki elektriği alır.

Sosyal Medya'da Karmod

Bizi
arayın

E-mail