Afetle yaşanan travmalar sosyal konutların iyi hazırlanmasıyla son bulur

Dünya genelinde her yıl deprem, sel baskını, heyelan, çığ düşmesi, yangın, volkanik patlama başta olmak üzere çok sayıda afet meydana geliyor. Bu afetlerle binlerce aile evini kaybediyor veya yaşadığı bölgeye terk etmek durumunda kalıyor. Tabi afetlerin yanı sıra bir önemli mağduriyet yaşatan sorun ise savaş durumu. Dünyanın farklı coğrafyalarında ülkeler arası savaş veya iç savaş nedeniyle her yıl yüzbinlerce insan ölüyor, engelli durumuna düşüyor veya evini kaybediyor. Savaş nedeniyle çoğunluğunu yaşlı, kadın ve çocukların oluşturduğu çok sayıda insan yaşadıkları şehirleri hatta ülkelerini terk etmek durumunda kalarak farklı ülkelere mülteci olarak sığınmak durumda kalıyor.

 

Gerek tabi afetlerle gerekse savaş nedeniyle evlerini kaybeden hatta yurtlarını geride bırakarak mülteci konumuna düşen milyonlarca insan yaşadığı mağduriyetlerin neden olduğu etkiyle ciddi travmalar yaşıyor. Karmod olarak afetzede ve mültecilere özel hazırladığımız afet sonrası sosyal konutlarımızla yaşanan travmaları bir nebze de olsa ortadan kaldırmayı veya en aza indirmeyi hedefledik.

 

Bu doğrultuda sektördeki uzmanlığımızla özel tasarımla hazırladığımız afet sonrası acil yerleşim yapılarımızla ulusal ve uluslararası afet kurumları ile sivil yardım kuruluşlarının projelerine destek olarak zor zamanda insanlık adına mağdurlara destek oluyoruz.

 

Prefabrik yapı sistemiyle tasarlayıp hazırladığımız acil yerleşim konteyner ünitelerimizle başta zorla yaşadıkları yerleri terk etmek durumunda bırakılan mültecilerin sorunlarına yardımcı olma ve onlara barınma alanları hazırlaması amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) Genel Meclisi tarafından kurulmuş BMMYK (UNHCR) Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği projelerine yapılarımızla destek olduk ve olmayı sürdürüyoruz. BMMYK kuruluşundan bugüne bu alanda gerçekleştirdiği mülteci konut projeleriyle 50 milyona yakın insana barınma yardımında bulundu.

 

Karmod olarak prefabrik yapı sektöründeki uzmanlığımızla oluşturduğumuz birikimimizi gerekli durumlarda ülkemizde afet öncesi ve sonrası insani yardım organizasyonların gerçekleştirilmesi için kurulmuş üst kuruluş Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile paylaşmaktayız. AFAD’ın afet öncesi hazırlıklarla zararı azaltma, afet esnasındaki hızlı müdahale ve sonrasındaki iyileştirme süreçlerinde hızlı kurulum özelliğindeki yapılarımızla desteğimizle daima yardıma hazırız. Aynı şekilde Türk Kızılay’ının gerek yurt içi ve gerekse yurt dışı konut yardım projelerine yapılarımızla desteğe hazırız.

 

Acil yerleşim ünitelerinde 1+1, 2+1 konut çözümü

Tabi afetler ve mültecilerin barınma ihtiyaçlarına yönelik dünya genelinde gelen taleplere en iyi ve en hızlı çözüm üretme adına standart konut çözümleri hazırladık. Standart olarak nakliye şartları da düşünülerek 3x7, 3x8, 3x9 ve 3x12 metre büyüklüklere sahip 1+1 ve 2+1 plan alternatiflerinde acil yerleşim üniteleri hazırladık. Standart plandaki deprem afet konutlarımızın temel özelliği hızlı üretim, kola nakliye ve yerinde en kısa sürede kullanıma hazır hale getirilebilmesidir. Tam fabrika üretimli yapılarımız kullanıma hazır olarak sevk edilmekle beraber afet dönemlerinde nakliyeyi kolaylaştırma adına demonte kurulum özelliğinde daha fazla ünite sevk edilmesi amaçlanmıştır. Hazır sevk edilen afet konutlarımız vinçten indirildiğinde kullanıma hazır hale getirilmektedir. Demonte ürünlerimiz ise cıvatalı ve geçmeli yeni nesil sistemin verdiği avantajla iki kişiyle başka malzemelere ihtiyaç duymadan dakikalar içerisinde hazır hale getirilebilmektedir.

 

Uzun ömürlü kullanılabilir yapı modeli, sandviç panel duvar ve çatı sisteminin verdiği yalıtım üstünlüğü, afetzedelerin beklentilerini en iyi karşılayacak şekilde tasarlanmış mekan sunumu gibi üstünlükleriyle Karmod afet konutlarımız mağduriyetlerin giderilmesinde en çok tercih gören marka konumuna sahiptir.

 

Afet Sonrası Acil Barınma Ünitesi Konteyner Teknolojilerimiz

Sosyal Medya'da Karmod

Bizi
arayın

E-mail